No māla līdz podam

Viss sākas ar mālu un tā sagatavošanu. Veidojot darbus, izmantoju mālu no Evalda Vasilevska podarnīcas 'Akminīši' un mālu no Liepas atradnes Priekuļu novadā, kuru sagatavo Vaidavas keramikas darbnīca.

Darbus veidoju lipināšanas tehnikā - no plānām māla sloksnītēm. Katra darba veidošana ir roku darbs - netiek izmantoti nekādi mehāniski līdzekļi. Pēc salipināšanas seko darba pulēšana ar akmeni un vilnu , pēc tam - dekorēšana iegravējot un ieskrāpējot. Visbeidzot darbs tiek parakstīts un tajā tiek iegravēts tā 'personas kods', unikāls numurs, kura atšifrējumā tā lietotājs var atrast pamatinformāciju par darba tapšanu - cepļa laiku un vietu un izmantoto mālu. Līdz apdedzināšanai darbam ir pilnībā jāizžūst.

Darbu apdedzināšana notiek tradicionālā malkas ceplī. Ceplī darbi tiek salikti brīvajā krāvumā - viens virs otra. Apdedzināšana iedalās 3 posmos :

  • sildīšana, kuras laikā lēni un pacietīgi no māla tiek izžāvēts atlikušais mitrums;
  • karsēšana, līdz tiek sasniegta ~1050 - 1100 C temperatūra un māls iegūst keramiskās īpašības - cietību, termo un ūdensizturību;
  • slāpēšana jeb redukcija, kas piešķir darbiem papildus izturību un melno krāsu. Slāpēšana notiek piepildot kurtuvi ar malku un aizmūrējot cepli, lai no ārējās vides ceplī pie māla nenonāk skābeklis. Malka vēlas degt, taču skābekļa nepietiek - tas tiek paņemts no māla.

Pēc slāpēšanas ceplis dziest vismaz 12 stundas. Tad tas tiek atvērts un ir redzami darba rezultāti. Tikko no cepļa izņemtie darbi ir sterili un karsti - tie uzreiz tiek iekonservēti ar bišu vasku, lai māla porās neiemājo sīkbūtnes. Podi ir gatavi lietošanai!

Ceplis atrodas Vidrižu pagastā, Limbažu novadā 'Larsu' mājās.