Noderīgas zināšanas par Svēpēto keramiku

Sastāvs. Māla darbi sastāv no tīra māla. Tie ir pilnīgi droši, izmantošanai ikdienā. Vienīgā papildus darbība pēc apdedzināšanas ir darbu vaskošana (konservācija) – darbi tiek noklāti ar plānu vaska kārtu, lai māla poras tiktu aizvākotas un tajās laika gaitā nesāktu mitināties sīkbūtnes vai pelējums. Apdedzināšana notiek ar tīru, sausu malku. Darbu izskatā redzamie plankumi, sudrabots spīdums un vietām iespējams vietām neliels raupjums ir rezultāts darba apstrādei tam žūstot (pulēšana, gravēšana) vai apdedzināšanas rezultāts – liesmu mēles, blakus esošo podu svars, slāpēšanas dūmgāzu pieejamība. Tā ir paredzama nejaušība – tādi rezultāti ir sagaidāmi, bet to intensitāte un detalizācija – neparedzama un pārsteidzoša.

Melnā krāsa rodas apdedzināšanas tehnoloģijas rezultātā. Tā nav glazūra vai kāds cits pārklājums, bet gan rezultāts slāpēšanai (saukta arī svēpēšana, redukcija). Tas ir process apdedzināšanas cikla beigās, kad ceplis tiek piepildīts ar malku un aizmūrēts – no āra vides degšanas procesam vairs nepiekļūst skābeklis un tas tiek ‘izņemts’ no māla sastāva.

Lipināšanas tehnikā veidoti darbi mēdz būt biezāki un smagāki par darbiem, kas veidoti uz podnieka ripas. Māls kā materiāls ir ļoti siltumietilpīgs, tādējādi šis biezums palīdz tējai krūzē ilgāk palikt karstai vai biezpienam vasaras karstumā – vēsam. Iesaku pirms pārtikas lietošanas māla priekšmetu uzkarsēt (ieliet uz pāris minūtēm karstu ūdeni, tikai tad tēju) vai atdzesēt (atdzesēt trauku ledusskapī, pirms tur likt salātus), lai vēlamā siltuma vai aukstuma saglabāšanas ietekme būtu vislielākā.

Trauku kopšana. Trauku mašīnā darbus var likt. Mašīnai gan varētu būt sarežģīti mazgāt tik salīdzinoši neregulāru virsmu, tādēļ iesaku pirms tam darbus noskalot un mazgāt kādā saudzīgākā režīmā. Arī mikroviļņu krāsns ir atļauta, novērts gan, ka sakarst arī pats māla trauks. Māls ir elpojošs materiāls, tas sevī ar laiku ‘uzsūks’ ēdienu aromātus. Īpaši izteikti tas ir lietām, kurām ir spēcīgs aromāts – piemēram kafija.

Gatavošana māla traukos. Visos māla traukos var gatavot. Jāievēro, ka no ļoti straujām temperatūras izmaiņām keramisks materiāls var saplīst (kā stikls). Iesaku vēlamo ēdienu sagatavot, sapildīt māla podos un tad likt aukstā cepeškrāsnī un tikai tad sāk sildīt. Atklāta liesma (gāzes plīts, ugunskurs, arī ogles) māla trauku saplēsīs straujo temperatūras izmaiņu dēļ.

0

 .